Rynek oferuje szeroką gamę butów biegowych. Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły się ich nazwy? Bierzemy pod lupę kilka wybranych modeli.

Brooks Ghost

Brooks GhostBrooks Ghost to jeden z najpopularniejszych butów za oceanem. Ghost, z angielskiego „duch” to nazwa zaproponowana przez pracowników marki Brooks pracujących nad tym właśnie modelem. Jeden z członków zespołu był znakomitym biegaczem, ale i rekordzistą na dystansie 10 km. Co zadziwiało wszystkich, bo nikt nigdy nie widział go trenującego. Zatem jak udawało utrzymywać mu się w czołówce? Zaciekawieni współpracownicy odkryli, że ich kolega biega nawet po kilkaset kilometrów miesięcznie, ale trenując nocą. Poruszając się z dużą lekkością jak duch. Zainspirowani tym nadali nazwę nowemu produktowi. To nie jedyne nawiązanie do bliskiego kręgu marki. inny z modeli ze wsparciem – Brooks Ravenna nawiązuje do dzielnicy, a także popularnej ulicy w Seattle (rodzinnym mieście Brooks), która prowadzi do Green Lake Park i popularnej wśród biegaczy ścieżki o długości 2,8 mili.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike Air ZoomVomero

Nike Zoom Vomero

Nike Air Zoom Vomero swoją nazwą nawiązuje do słynnego wzgórza w Kenii na które podczas porannych treningów wbiegają trenujący w okolicy zawodnicy. To model butów dla ceniących sobie wysoki poziom amortyzacji zarówno podczas pokonywania pierwszych kilometrów jak i długich wybiegań do maratonu.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Saucony Kinvara

Saucony Kinvara

Saucony Kinvara, but startowy zainspirowany irlandzkim dziedzictwem Bostonu. Nazwa nawiązuje do portu i wioski rybackiej w hrabstwie Galway na zachodnim wybrzeżu Irlandii, które znajduje się na szczycie wąskiej zatoczki otoczonej wzgórzami, średniowiecznymi zamkami i stromymi klifami. Saucony nawet podarował burmistrzowi Kinvary brązową replikę buta.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

New Balance Vazee Pace

NEW BALANCE VAZEE PACE V2

New Balance Vazee Pace to buty przeznaczone do szybkich jednostek treningowych oraz startów.  Do tego nawiązuje też nazwa. „Vazee” zainspirowane zostało francuskim słowem „vas-y”, które po przetłumaczeniu na angielski znaczy „go ahead” lub „come on”, czyli „śmiało” lub „chodź”. Nazwa nawiązuje do szybkości i terningu. Słowo zainspirowało producentów do stworzenia całej kolekcji butów „Vazee”.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

ASICS Gel Kayano

ASICS Gel Kayano
ASICS Gel-Kayano to symbol bezpieczeństwa dla biegaczy szukających buta z wysokim poziomem amortyzacji. Swoją nazwę zawdzięcza twórcy Toshikazu Kayano. Pierwszy GEL-Kayano został stworzony w oparciu o formę egzoszkieletu żuka, a projekt powstał na serwetce. nawiązywał do zainteresowań do zainteresowań samego twórcy.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

ASICS Gel-Cumulus i Nimbus

ASICS GEL CUMULUS

Topowe do biegania po twardych nawierzchniach marki ASICS jak Gel-Cumulus oraz Gel-Nimbus, zostały zainspirowane nazwami chmur. Oba modele cechują się wysokim poziomem amortyzacji (Gel-Nimbus większym), które zapewniają wygodę i komfort, skojarzoną przez twórców z poruszaniem się po chmurze.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Under Armour Speedform Gemini
UNDER ARMOUR SPEEDFORM GEMINI 3 GR

Under Armour Speedform Gemini zaprojektowane zostały jako buty treningowe „dalekiego zasięgu”. „Gemini” nawiązuje do realizowanego w latach 1963–1966 projektu, elementu programu Apollo, którego celem było wysłanie człowieka na księżyc. Był to ważny krok w rozwoju technologii niezbędnej do eksploracji kosmosu.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Mizuno Wave Mujin

MIZUNO WAVE DAICHI

Mizuno Wave Mujin to męskie, terenowe buty treningowe. Zostały stworzone z myślą o biegaczach długodystansowych potrzebujących sporej dawki amortyzacji. Nazwa nawiązuje do słynnego japońśkiego przysłowia „”Juou-Mujin”, co oznacza bezgraniczną wolność, którą zaznać można przemierzając terenowe szlaki. 

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Mizuno Wave Hayate

MIZUNO WAVE HAYATE 3

Mizuno Wave Hayate to również buty terenowe, ale dla preferujących szybsze bieganie. Zainspirowane powiedzeniem „Shippu-Jinrai”, co z japońskiego oznacza – szybki jak błyskawica czy też jak trąba powietrzna.

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL