Zegarek do biegania wydaje się, potrafi dziś niemal wszystko. W zależności od modelu potrafi kontrolować nasz trening, ale także zwykłą codzienną aktywność i odpoczynek. Dla miłośników trailowo-górskich wycieczek nie brakuje dodatków takich jak wbudowany kompas, termometr, a także barometr, a dzięki temu jest także alarm burzowy. Zegarek już nie tylko poprowadzi nas po wybranej trasie, bądź wskażę drogę powrotną, ale dokładna mapa jak w Garmin Fenix 5 pozwoli nam się szybko zorientować w terenie i wskaże główne atrakcje w okolicy.

Wydawać by się mogło, co jeszcze można zaoferować? Marka Garmin szukała rozwiązania na jeszcze dwie kwestie. Pierwsza: idziesz pobiegać, trening się wydłuża, masz ochotę czegoś się napić, a akurat zapomniałeś/aś ze sobą zabrać butelki, nie wrzuciłeś/aś do kieszeni także kilku złotych. Jak z tego wybrnąć? Zapłać zegarkiem, czyli Garmin Pay, to odpowiedź firmy i nowa funkcjonalność oferowana w wybranych modelach. Jeszcze nie w Polsce, ale rozmowy trwają. Druga, to propozycja dla lubiących biegać z muzyką. Funkcjonalność dostępna w zegarkach innych producentów, ale nowość w ofercie Garmin – Forerunner 645, który do sprzedaży trafi jeszcze w tym kwartale. Pierwszy z oferty tej marki, który daje możliwość wgrania ulubionych utworów. Marka stara się stale rozwijać już od niemal 30 lat kierując się zasadami innowacyjności swoich produktów, wygody, wydajności, by produkować urządzenia, które ułatwią życie użytkownikom.

Początki…

Był październik 1989 r. 52-letni Gary Burrell wspólnie z 40-letnim dr. Min Kao założyli firmę, którą nazwali ProNav. Dopiero później zmienili na Garmin – grę słowną imion założycieli – przyjaciół.

Burrell miał za spore doświadczenie przywództwa w firmach inżynieryjnych. Był m.in. dyrektorem ds. inżynierii i wiceprezesem ds. inżynierii morskiej i lotnictwa takich firm jak Lowrance Electronics, King Radio Corporation i AlliedSignal. Kao pochodził z małego miasteczka na Tajwanie, gdzie ukończył National Taiwan University o specjalizacji inżynierii elektrycznej. Po ukończeniu studiów postanowił ubiegać się o przyjęcie do szkół w Stanach Zjednoczonych na studia podyplomowe. Zaproponowano mu asystenturę na University of Tennessee, gdzie pisał doktorat z dziedzinie elektrotechniki i był również zaangażowany w badania dla NASA i amerykańskiej armii. Pracował jako analityk systemów w Teledyne Systems w zakresie systemów bezwładnościowych, radionawigacyjnych i przeciwpożarowych. Później był liderem grupy inżynierskiej w King Radio Corporation i Allied Signal, gdzie kierował rozwojem pierwszego nawigatora GPS..

Burell i Kao mieli wizję i pomysł na realizację. Ich biuro stanowiły dwa składane krzesła i stół do kart. Intensywnie pracowali nad stworzeniem najnowszych narzędzi nawigacyjnych na rynku. Wprowadzając swój flagowy produkt GPS na krajowy rynek morski. Z uwagi na zaawansowanie swoich produktów, zdecydowali się z góry ograniczyć grono odbiorców do dużych firm i korporacji.

Garmin

Przez trzy lata Gary i Min kontynuowali rozbudowę swoich urządzeń GPS, aż w końcu dotarli do swojego pierwszego klienta: amerykańskiej armii. Produkty wykorzystywane były podczas wojny w Zatoce Perskiej, choć oficjalny kontrakt nie został podpisany. Rozwój był błyskawiczny. Do 1999 r. ich sprzedaż osiągnęła 223 miliony dolarów.

W 1991 r. Garmin wprowadził swój pierwszy produkt, GPS 100AVD, skierowany do żeglarzy i pilotów małych samolotów, był mniej więcej wielkości książki w miękkiej oprawie i sprzedawany za około 1000 dolarów.

Następnie Garmin wprowadził kolejną jednostkę GPS dla pilotów o nazwie GPS 95. zawierał wyświetlanie pozycji samolotu na ruchomej mapie, a także pobliskie lotniska i radiolatarnie. Mógł również wykonać kopię zapasową z odczytem prędkości, kursu i wysokości.

W 1996 r. biura mieściły się już w czterech oddzielnych budynkach, co zapoczątkowało potrzebę znalezienia nowej siedziby.

W 1997 r. skupiono się także na rynku motoryzacyjnym. Wyprodukowano urządzenia zawierające mapę głównych dróg w Ameryce.

Rozwój i dostępność produktów z sygnalizatorem GPS sprawiły, że Departament Obrony ograniczył dokładność produkowanych publicznych odbiorników w obawie o możliwość sterowania bronią. Na szczęście zaprzestano tej polityki, a marka mogła poprawić jakość sygnału w swoich produktach z dokładności od ok. 100 m do 10 m. To zwiększyło zainteresowanie ofertą.

Pierwszy zegarek biegowy

Forerunner® 101

Linia produktów Garmin znacznie się rozwinęła w ciągu kolejnych lat. W styczniu 2003 r. wyprodukowano nawigację ze wskazówkami głosowymi. (aby zapewnić użytkownikom wygodę podczas jazdy), a także pełnokolorową mapę.

To również w tym roku wyprodukowano pierwsze biegowe zegarki – Forerunner 101. Umożliwiał pomiar prędkości, dystansu, tempa i liczby spalonych kalorii. Był mało poręczny, rozmiarów 8.38 cm x 4.32 cm x 1.52 cm. Do tego zasilany dwoma bateriami typu AAA. Dziś trudno sobie wyobrazić bieganie z takim wirtualnym trenerem. Oferta poszerzyła się o lżejsze i bardziej poręczne modele z różnymi funkcjonalnościami w zależności od potrzeb. Sama marka bowiem przyznaje – Nie ma dwóch takich samych biegaczy i to właśnie mieliśmy na uwadze, projektując nasze zegarki. Od prostych zegarków GPS po specjalne urządzenia multisportowe, które oferują zaawansowane statystyki i inne funkcje — zapewnimy Ci partnera do treningu, który odpowiada Twojemu poziomowi zaawansowania, potrzebom i celom. Zadaj sobie pytanie — gdzie chcesz pobiegać?

Garmin Pay

Przełomem może okazać się funkcjonalność Garmin Pay. Dostęp do wirtualnego portfela wymagał będzie wpisania czterocyfrowego kodu dostępu. Podczas płatności dodatkowo wyboru karty, a wtedy wystarczy przytrzymać zegarek w pobliżu czytnika kart. Zielone światło w zewnętrznej krawędzi tarczy potwierdzi dokonanie płatności. Trzy niepoprawne próby wprowadzenia hasła zablokują dostęp. Nie jest to także funkcja oferowana we wszystkich modelach. Na chwilę obecną zawierają ją zegarki Vivoactive 3 jest dostępna w nowym modelu Garmin Forerunner 645.

Więcej o funkcjonalnośi Garmin Pay dostępnej od marca w Polsce

slider-zegarki-garmin-3