Marka Suunto jest czołowym projektantem i producentem precyzyjnych urządzeń sportowych łączących w sobie estetyczny wygląd z zaawansowanymi funkcjami. To już nie tylko zegarek codziennego użytku a podręczny komputer pozwalający na kontrolę parametrów treningu, a także będący źródłem informacji o warunkach otoczenia. Najnowszą linią zegarków dla sportowców oferowanych przez fińską markę Suunto jest seria Spartan, która na rynek trafiła w 2016 r. zastępując popularną linię Ambit3.

Pierwszą dostępną wersją outdoorow-sportową Spartan był Ultra, miesiąc później, we wrześniu dołączył Spartan Sport. Obydwa modele powstają ręcznie w fabryce w Finlandii. Charakteryzują się trwałym kolorowym ekranem dotykowym z szerokim kątem widzenia, co daje bardzo dobrą czytelność nawet w pełnym słońcu. W marcu 2017 roku do rodziny zegarków Spartan dołączył model Suunto Spartan Sport Wrist HR pozwalający na pomiar tętna bezpośrednio z nadgarstka.

Czym poszczególne modele różnią się od siebie? Czy pomiar tętna jest wiarygodny? – to jedne z najczęściej pojawiających się pytań na które wspólnie z przedstawicielem marki Suunto Robertem Szczeszek odpowiadamy.

Suunto Spartan a seria Ambit3 – podstawowe różnice

Suunto Spartan a Ambit

 • Modele Spartan są lżejsze od swoich poprzedników Ambit3.
 • Spartan Sport i Spartan Ultra oprócz GPS korzysta także z systemu GLONASS, który w serii Ambit nie był wykorzystywany.
 • Spartan posiada moduł GPS schowany w obudowie, w serii Ambit był wyciągnięty na zewnętrzną stronę.
 • Spartan ma kolory wyświetlacz, a także dotykowy ekran (pomijając model Trainer).
 • W przypadku modelów Spartan Ultra i Sport zredukowane zostały klawisze do 3, seria Ambit3 posiadała ich 5.
 • Spartan ma nową szatę graficzną z bardziej intuicyjnym menu.
 • Seria Spartan posiada dodatkową komunikację za pośrednictwem wibracji czego nie znajdziemy w serii Ambit3 (poza modelem Ambit3 Vertical)
 • W serii Spartan zmieniony został port ładowania zegarka, a także sam pasek zegarka, dużo bardziej elastyczny niż w wersji Ambit.
 • W wybranych modelach serii Spartan dodany jest pomiar tętna z nadgarstka
 • Spartan pozwala również na programowanie interwałów z poziomu zegarka.
 • Dodane zostały także wykresy wysokosci i cisnienia

Spartan Trainer a Spartan Sport – podstawowe różnice

Suunto Spartan Trainer Wrist HR
Suunto Spartan Trainer Wrist HR
Suunto Spartan Sport Wrist HR
Suunto Spartan Sport Wrist HR
 • Spartan Trainer ma mniejsze gabaryty zegarka.
 • Wersja Trainer ma kilka rozwiązań pozostawionych z modeli Ambit3 m.in. 5 przycisków, a nie tak jak w Sport – 3.
 • Trainer nie posiada ekranu dotykowego.
 • Trainer nie obsługuje systemu GLONASS. Ma moduł GPS, który również występuje jako zewnętrzny tak jak w wersji Ambit3, umiejscowiony w dolnej części zegarka, a nie jest wbudowany w obudowę jak w przypadku Spartan Sport.

Spartan Ultra a Spartan Sport – podstawowe różnice

Suunto Spartan Sport
Suunto Spartan Sport
Suunto Spartan Ultra
Suunto Spartan Ultra
 • Spartan Ultra posiada dużo bardziej wydajną baterię. Przy najbardziej dokładnym pomiarze z zapisem Full Power (co 1 sekundę) starcza na ok. 16 godzin pracy. Przy zastosowaniu opcji Power Save można wydłużyć czas pracy do 26 godzin. W przypadku modelu Spartan Sport bateria działa do ok. 8 godzin (zapis GPS Full Power) oraz do 16 godzin w trybie energooszczędnym (Power Save). Oczywiście w zależności czy wybierzemy model z pomiarem tętna z nadgarstka czy też bez.
 • Żywotność baterii Suunto Spartan Ultra zapewnia 15 dni pracy, natomiast w przypadku Suunto Spartan Sport – 10 dni.
 • Spartan Ultra posiada szkło szafirowe oraz pierścienie z tytanu klasy 5 lub ze stali nierdzewnej, natomiast Spartan Sport wyposażone są w szkło mineralne oraz w tylko pierścienie ze stali nierdzewnej.
 • Wszystkie zegarki Spartan Ultra posiadają barometr (pomiar ciśnienia, wysokości, wskazywanie temperatury, wschodów i zachodów słońca), w wersji Sport (nie licząc Suunto Sport baro) – nie ma tych parametrów.

Spartan Ultra Black a Ultra All Back

Suunto Spartan Ultra

Suunto Spartan Ultra Black

Suunto Spartan All Black

Suunto Spartan Ultra All Black

 • Spartan Ultra Black to wersja z obwolutą stalową. Mimo, że z nazwy „Black”, to obwolutę ma srebrną. Spartan „All Black” występuje w wersji tytanowej i jest cały czarny.

Podsumowanie

Czas pracy baterii Spartan Trainer Wrist Spartan Sport Wrist Spartan Sport Spartan Ultra
Tryb dokładny Power 8 godz. 8 godz 8 godz 16 godz.
Tryb oszczędny 14 godz 16 godz 16 godz 26 godz.
Żywotność baterii 14 dni 10 dni 10 dni 15 dni
Waga 56 g 72 g 70 g 77 g
Wymiary (szerokość × wysokość × grubość) 46 mm × 46 mm × 15,7 mm 50 mm × 50 mm × 16,8 mm 50 mm × 50 mm × 13,8 mm 50 mm × 50 mm × 17 mm
Wodoszczelność 50 m 100 m 100 m 100 m

Czy pomiar tętna z nadgarstka jest wiarygodny?

SuuntoPomiar tętna odbywa się dzięki wykorzystaniu technologii PerformTek. Zegarki wyposażone są w cztery diody LED, które wykorzystują zmianę rozpraszania światła. Wg badań przez 89% czasu odczyty nie odbiegały o więcej niż 5% od pomiarów za pomocą pasa napiersiowego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tym wypadku odczyt jest dużo bardziej wiarygodny, gdy zegarek stale dotyka skóry jak np. podczas biegania. Zimą odczyt nie będzie możliwy, gdy nałożymy zegarek na bluzę lub kurtkę. Odczyt może być mniej dokładny, gdy nasz ruch ramion jest nieregularny jak ma to miejsce w przypadku treningów crossfitowych lub gry w tenisa.

Macie jeszcze jakieś pytania dotyczące zegarków Suunto Spartan? Napiszcie do nas: poradnik.kontakt@sklepbiegacza.pl

Suunto Spartan