Więcej deszczu, więcej błota, jeszcze niedawno w użytku buty już nie gwarantują tak dobrej przyczepności. Bieżnik przełajowy niejedno ma imię, tak jak i teren. Jakie buty się sprawdzą się w jakich warunkach? Przyjrzyjmy się ofercie INOV-8.

O marce

Marka INOV-8 powstała w 2003 r w Wielkiej Brytanii, w górzystym regionie Lake District. Założycielem był Wayne Edy, który mawia – „W życiu, w sporcie, ludzie wiele razy chcą wychodzić poza swoją strefę komfortu. Z doświadczenia wiemy, że to pozwala osiągać więcej, a przy tym się dobrze bawić.” Chciał stworzyć firmę, która pozwalałaby osiągać więcej przy zachowaniu naturalnej pracy stopy. Pierwszym modelem sygnowanym logo INOV-8 był Mudroc 290, który niemal natychmiast zyskał ogromną popularność, co przyczyniło się do przyznania mu tytułu „Product of the Year” magazynu Runner’s World.

Buty INOV-8 uchodzą za wymagające jednak oferta cały czas się powiększa i każdy biegacz „poza asfaltowy” znajdzie coś dla siebie. Na początku specyfiką były buty posiadające niższy drop oraz mniejszą ilość amortyzacji, wymuszając większą pracę mięśni łydek, achillesów i rozcięgna podeszwowego. Obecnie marka wprowadziła nowe bardziej amortyzujące podeszwy środkowe Powerflow i Powerflow +.

Marka INOV-8 jako pierwsza wprowadziła i określa poziom dropu za pomocą strzałek na pięcie buta.

Drop

 drop 2 strzałki 2 strzałki => 8 mm dropu, niższy drop jest propozycją dla bardziej zaawansowanych. Zapewnia bardziej bezpośredni kontakt z podłożem a niższa waga sprawdzą się podczas treningów prędkościowych i zawodów.

* w starszych modelach np. Mudclaw 300, X-talon 212 dwie strzałki to 6mm dropu.

 drop jedna strzałka 1 strzałka => 4 mm dropu, dla biegaczy z dobrze rozwiniętymi mięśniami łydki i ścięgnami.
 ZERO Dla doświadczonych zawodników, przyzwyczajonych do biegania naturalnego.

Technologie INOV-8

W swoich butach marka INOV stosuje opatentowane technologie – płytki, wpływające na dynamikę bądź też elastyczność danego modelu.

 

DFB – Dynamic Fascia Band to chroniona patentem technologia zapewniająca dynamikę butom, odzwierciedlając rozcięgno stopy stworzone z kilku nylonowych pasków, zginających się w pierwszej fazie kroku i działających jak sprężyny podczas przetaczania na palce.

Wykorzystywany w modelach m.in. X-Claw, Terraclaw, Trailtalon,

 

Meta-Shank to trójpalczasta płytka odwzorowująca kształt kości śródstopia, zapewnia elastyczność w przedniej części śródstopia.

Wykorzystywana w modelach: Mudclaw

 meta-plate

Meta-Plate to również trójpalczasta polimerowa płytka zapewniająca elastyczność, ale jednocześnie zwiększająca ochronę śródstopia przy uderzeniach.

Wykorzystywana w modelach: Mudclaw CL

 

Protect-Shank to czteropalczasta płytka zapewniająca elastyczność podeszwy, a także ochronę stopy przed kolcami umieszczonymi w podeszwie.

Wykorzystywana w modelach: Arcticlaw, Arctictalon, Oroc.

 

Meta-Shank II generacji to pięciopalczasta polimerowa płytka zapewniająca elastyczność pracy w przedniej części śródstopia.

Wykorzystywana w modelach: Roclite

Weźmy pod lupę wybrane podeszwy

 

Mudclaw 300

Mudclaw 300

Mudclaw 300 przez niektórych nazywany traktorem lub glebogryzarką, który wgryzie się we wszystko. Posiada najbardziej agresywną podeszwę z oferty marki INOV-8. Kołki o głębokości 8 mm zapewniają przyczepność na błotnistym terenie, zarówno na podejściach jak i zbiegach. Ich wielokierunkowy kształt zapewnia łatwe oczyszczanie podeszwy z błota, zapewniając stabilność przy każdym kolejnym kroku. Podeszwa stworzona została przy wykorzystaniu Dual-C. Jest to mieszanka twardej gumy, która użyta została na najbardziej wystających elementach, zapewniając trwałość, a także miękkiej zwanej Sticky (przypominającą wykorzystywaną w butach wspinaczkowych), tworzącej bieżnik.

Drop: 6 mm
Głębokość bieżnika: 8 mm
Waga: 300 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

X-talon 212

x-talon 212

Model X-talon 212 zawiera agresywną podeszwę z 8 mm głębokim bieżnikiem. Sprawdzi się wśród ścigaczy lubiących przemierzać trudne trasy, zapewniając przyczepność na miękkim podłożu, błocie bądź też w off-roadzie. To alternatywa dla znanych ze zmagań mistrzowskich kolców przełajowych. Bieżnik przypomina oponę. To model w którym zdobyto wiele tytułów podczas rywalizacji w mistrzostwach świata w biegach górskich, a także w zawodach przeszkodowych.

Drop: 6 mm
Głębokość bieżnika: 8 mm
Waga: 212 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

X-CLAW

x-claw

X-CLAW zawiera agresywną podeszwę wykorzystywaną w modelach Mudclaw czy X-talon, jednak przy większym poziomie amortyzacji (podeszwa środkowa Powerflow). Zawiera mieszankę DUAL-C (mieszankę średnich i twardych lepkich gum) zapewniającą trwałość i wytrzymałość. Specjalna konfiguracja głębokich na 8 mm kołków bieżnika zapewnia szybkie oczyszczanie z błota. But ma dość szerokie kopyto.

Drop: 8 mm
Głębokość bieżnika: 8 mm
Waga: 275 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

 Roclite 290

Roclite 290

Podeszwa modelu Roclite jest jedną z bardziej uniwersalnych z marki INOV-8. To propozycja dla startujących w górskich maratonach, łącząca w sobie czucie podłoża z dawką amortyzacji. Posiada nową odsłonę podeszwy funkcjonującej na rynku przez 12 lat, będącej wzorem terenowej wszechstronności. Roclite były pierwszymi butami Inov-8, które pojawiły się na polskim rynku i to w nich odniesiono pierwsze zwycięstwa teamu. Zastosowano w niej mieszankę gum Tri-C. Są to trzy rodzaje gum, okolice pięty, nasada palców oraz zewnętrzna część stopy zawierają trwałą gumę Endurance, zaś na przedzie oraz na wewnętrznej części śródstopia ulokowana została guma mniejszej trwałości, ale charakteryzująca się dobrą przyczepnością Na bokach obuwia użyto mieszankę posiadającą zwiększoną twardość w przypadku biegu po trawersie.

Drop: 4 mm
Głębokośc bieżnika: 6 mm
Waga: 290 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Trail-talon 290

Trail-talon 290

Podeszwa posiada sieć trójkątnych o głębokości 4 mm kołków rozmieszczonych w różnych kierunkach, zapewniających stabilność na podmokłym terenie. Bieżnik wykonany jest z gumy TriC, która zapewnia trwałość na ok. 1600 km. Twardsza na pięcie, aby zapewnić odporność na ścieranie, miękka na bokach zapewniając ochronę przed poślizgiem. Zaprojektowany do długich dystansów na wszystkich rodzajach nawierzchni. Zapewnia też idealne dopasowanie, zwiększoną ochronę i komfort dla stopy. Dwuczęściowa podeszwa środkowa z pianki Powerflow zapewnia o 10% lepszą amortyzację i 15% lepszy zwrot energii niż standardowe podeszwy środkowe.

Drop: 8 mm
Głębokość bieżnika: 4 mm
Waga: 290 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Arctictalon 275

Idealny na najtrudniejsze warunki terenowe, świetnie sprawdza się na lodzie i zamarzniętej ziemi. Optymalna liczba kolców z węglika wolfram ustawiona jest tak, aby zapewnić przyczepność bez względu na to, która część stopy uderza w ziemię. Sprawdzają się podczas szybkich wyścigów. Dodatkowo PROTEC PLATE zapewnia ochronę stóp przed uderzeniami.

Drop: 4 mm
Długość kolców: 7 mm
Waga: 275 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Terraclaw 250

TERRACLAW 250

Terraclaw 250 jest agresywny, ale nie tak mocno, jak jego brat – Mudclaw 300, stąd też doskonale nadaje się na biegi w mieszanym terenie. W konstrukcji podeszwy znajdziemy znane już systemy Inov-8: Meta-Flex – pozwala mocnej podeszwie zginać się elastycznie na poziomie śródstopia; Dynamic Fascia Band – odwzorowanie rozcięgna stopy ma dodać sprężystości odbiciu; Dual C – dwa komponenty materiału podeszwy: czarny jest wykonany z bardziej wytrzymałej gumy, chroni stopę przed ostrymi kamieniami oraz kolorowy – bardziej elastyczny materiał i bardziej „przyklejający się” do skał. Ponieważ Terraclaw jest zaprojektowany na szerokim kopycie pozwala palcom na pracowanie przy odbiciu.

Drop: 8 mm
Głębokość bieżnika: 4 mm
Waga: 250 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Parkclaw 275

PARKCLAW 275

PARKCLAW 275 to idealny but dla biegaczy, którzy chcą biegać po ścieżkach i szlakach. Technologia podeszwy środkowej Powerflow +. Powerflow + zapewnia o 10% lepszą absorpcję uderzeń i o 25% lepszy zwrot energii niż standardowe podeszwy środkowe, pozwalając na komfortowy bieg po utwardzonych nawierzchniach. Wszechstronny bieżnik (nieco bardziej agresywny wzór bieżnika w porównaniu do buta szosowego ale także konstrukcja kołków) zapewnia płynne przetoczenie podczas biegania po ulicy. Zewnętrzna wkładka piętowa owija się wokół tylnej części pięty zapewniając lepsze wsparcie stopie. Pomaga to utrzymać stabilność stopy i ułatwia zmęczonemu biegaczowi utrzymać lepszy i stabilniejszy krok.

Drop: 8 mm
Głębokość bieżnika: 4 mm
Waga: 275 g

Dostępne w SKLEPBIEGACZA.PL

Podsumowanie

Model Mudclaw 300 X-Talon 212 X-Claw 275 Arctictalon 275 Trail-talon 290 Terraclaw 250 Parkclaw 275 Roclite 290
Drop 6 mm 6 mm 8 mm 4 mm 8 mm 8 mm 8 mm 4 mm
Głębokość bieżnika 8 mm 8 mm 8 mm Kolce 7 mm 4 mm 4 mm 4 mm 6 mm
Waga 300 g 212 g 275 g 275 g 290 g 250 g 275 g 290 g
Przeznaczenie Błoto, grząski grunt Błoto, grząski grunt, szutry, luźna nawierzchnia Błoto, grząski grunt, szutry, luźna nawierzchni Śnieg, lód Leśne ścieżki, parki, szlaki, bardziej stabilizowany teren Leśne ścieżki, parki, szlaki, bardziej stabilizowany teren Leśne ścieżki, utwardzone szlaki Leśne ścieżki, parki, szlaki, bardziej stabilizowany teren

baner trail