Buty za nas nie wystartują. Nie wykonają ciężkiej pracy na treningach. Mogą jednak dopomóc lub też stać się największym koszmarem, przyczyniając się do rezygnacji z dalszych zmagań na trasie. Przy walce o zwycięstwo każdy szczegół ma znaczenie i zaważyć może na ostatecznym wyniku. Dlatego tak istotne staje się odpowiednie, indywidualne dopasowanie, a waga i wzrost zawodnika odgrywają tu istotną rolę.

François D’Haene jest czołowym zawodnikiem ultra reprezentujący barwy Salomon Team. Zwyciężył w prestiżowym biegu Ultra-Trail du Mont-Blanc w 2014 r. ustanawiając przy tym nowy rekord trasy. 168 km z niemal 10 000 m przewyższeń pokonał w 20 godzin i 11 min i 44 s. W tym roku triumfował podczas Madeira Ultra Trail –  115 km i 6850 m w górę. To tylko jedne z jego bogatego w triumfy biegowego życiorysu.

Ma 192 cm wzrostu i waży niemal 80 kg. Wydawałoby się dużo, zestawiając przy tym innego ze słynnych biegaczy Kiliana Jornet ze wzrostem 171 cm i wagą ok. 58 kg. Taka różnica parametrów wyklucza bieganie obu zawodników w tym samym modelu zapewniając podobny komfort. Kilian poszukiwał czegoś lekkiego z minimalną amortyzacją, tak powstały znane S-Lab Sense. François potrzebował większej amortyzacji i większego dropu (spadek pięta – palce). Po analizach specjalnie dla niego skonstruowano prototyp butów, które bazowałyby na modelu Salomon S-lab Sense, ale jednocześnie wytrzymały dystanse ultra pokonywane przez nieco cięższego zawodnika.

prototyp Salomon S-lab Sense Ultra

Prototyp Salomon S-lab Sense Ultra

Po raz pierwszy François pojawił się w prototypie butów na konferencji prasowej przed Vibram Hong Kong 100 km w styczniu 2016 r. Dzień później stanął w nich na starcie. Wyścig był dla niego próbą powrotu po niesprzyjającym sezonie 2015 r., kiedy to z walki wykluczyły go problemy żołądkowe. Trasa mierząca 100 km ma 4500 m przewyższenia. Najwyższym punktem jest pochodzenia wulkanicznego Tai Mo Shan 957 m nad poziomem morza. Limit na pokonanie dystansu wynosi 30 godzin. Pierwsze 45 km jest dość szybkie, ma techniczne odcinki, ale przeważają utwardzone, betonowe ścieżki. Na kolejnych 55 km na zawodników czeka niemal 3000 m przewyższeń, a przede wszystkim do pokonania niezliczona ilość schodów. W 2016 r. panujące warunki pogodowe nie sprzyjały. Mroźne powietrze i silne podmuchy wiatru dawały się we znaki uczestnikom, a organizatorów zmusiły do wprowadzenia zmian na odcinku trasy wyścigu ze względów bezpieczeństwa.

François D’Haene zwyciężył zmagania z czasem 9:32:26, z niemal 5-cio minutową przewagą nad kolejnym, również zawodnikiem Salomon Team – Yan Long-Fei (9:37:17). Trzecie miejsce zajął Gediminas Grinius – 9:53:51.

Wyścig był dobrym sprawdzianem dla stworzonego prototypu. Pozytywne wyniki sprawiły, że buty zostały wprowadzone przez markę Salomon do produkcji i sprzedaży na sezon 2017 r. jako model przeznaczony do pokonywania długich dystansów.