ASICS Gel-Kayano to symbol bezpieczeństwa, idealny dla biegaczy szukających butów z wysokim poziomem amortyzacji. Zarazem but z historią, pisaną już od ponad dwudziestu lat. Warto zauważyć, w nazwach modeli liczby są używane w publikacjach dla wygody – oficjalna numeracja modeli zaczęła się dopiero od ósmej edycji.

Mały krok projektanta, wielki krok dla biegacza, czasami wydawałoby się z pozoru niewielkie zmiany mogą okazać się niezwykle znaczące dla samych użytkowników obuwia.

W tyASICS GEL KAYANO 24m roku na rynek trafiła już 24 odsłona modelu ASICS GEL – KAYANO. Nowa wersja bardzo mocno naśladuje produkt, który w 2015 roku wyznaczał szczyt biegowych technologii – MetaRun. Nowy GEL-Kayano posiada przede wszystkim innowacyjną podeszwę środkową FlyteFoam™, lżejszą o ok. 55% w porównaniu do standardowych pianek stosowanych przy produkcji butów biegowych. Dodatkowo jest ona o wiele bardziej sprężysta, dzięki wykorzystaniu włókien organicznych. Ponad 3 lata prac i 300 różnych konfiguracji przerodziły się w jeden z najbardziej zaawansowanych systemów amortyzacji, jaki kiedykolwiek stworzył ASICS.

HISTORIA ASICS GEL-KAYANO

ASICS GEL-KAYANO 1

ASICS GEL KAYANO 1Pierwszy GEL-Kayano został stworzony w oparciu o formę egzoszkieletu żuka – co widać nawet w „rogatych” elementach podeszwy. Projekt, szkic powstał na serwetce. nawiązywał do zainteresowań samego twórcy, którego nazwisko zostało uwiecznione w nazwie Toshikazu Kayano. Unikalna rama wzmacniała cholewkę, a Theta GEL z tyłu oraz P-GEL z przodu dbały o komfort i bezpieczeństwo. Dziś ta kombinacja technologii jest już klasyką. Premierowy model został wyprodukowany w ilości 48 000.

ASICS GEL-KAYANO 2

Druga odsłona GEL-KAYANO uległa kilku zmianom. Szybko zyskała prestiż. Została uznana za najlepszy but z amortyzacją na rynku. Konstrukcja inspirowana była formą modliszki. Dodanie w drugiej odsłonie w podeszwie środkowej systemu Trusstic okazało się być prawdziwym przełomem. Bez zmian pozostała amortyzacja.

ASICS GEL-KAYANO 3

ASICS GEL KAYANO 3Trzeci GEL-Kayano był wypadkową czystej funkcjonalności opracowanej przez ASICS Institute of Sport Science i europejskiego stylu projektowania samochodów sportowych. Ta edycja zyskała lekko dochodzoną wagę dzięki zastosowaniu technologii Duosole. Zaczęto także przywiązywać wagę do większego bezpieczeństwa dla biegających po zmroku, dodano odblaskowe elementy.

ASICS GEL-KAYANO 4

ASICS GEL KAYANO 4Status GEL-Kayano jako wzorowo stabilnego buta przełożył się już na jego rekordową sprzedaż na całym świecie. W 1998 r. zaczęto przykuwać większą uwagę do technologii w projektowaniu obuwia, jednakże praktyczne zastosowania musiały poczekać kilka lat na ich faktyczne wykorzystanie. Czwarta odsłona zyskała ulepszoną wersję wzmocnienia śródstopia.

ASICS GEL-KAYANO 5

ASICS GEL KAYANO 5

W piątym GEL-Kayano wszystko było podwójne. Model ten wykorzystywał elastyczny bieżnik Duosole, dwa widoczne przez podeszwę zewnętrzną elementy GEL I – co najważniejsze – DuoMax, czyli podeszwa środkowa o dwojakiej gęstości, zapewniająca większą wydajność. Po raz pierwszy oficjalnie w katalogu podano wagę buta – 13 uncji (368.5g).

ASICS GEL-KAYANO 6

ASICS GEL KAYANO 6

W szóstej odsłonie wykorzystano nową technologię AHAR (skrót od ASICS High Abrasion Rubber), ścięcia podeszwy zewnętrznej przestały być widoczne. Dodatkowo zastosowano IGS (Impact Guidance System), wieloskładnikowy system buta pozwala na bardziej naturalny ruch stopom. Składają się na niego trzy fazy: kontaktu, czyli uderzenia stopy o ziemię, środkowej fazy podparcia oraz przetoczenia – uniesienia pięty. Waga pozostała niezmieniona.

ASICS GEL-KAYANO 7

ASICS GEL KAYANO 7Siódemka okazała się szczęśliwa. Najważniejszą zmianą było pojawienie się nowej podeszwy środkowej SpEVA, lepiej zamortyzowanej i zarazem bardziej odpornej na uszkodzenia od wcześniejszej podeszwy EVA. Udało się także zredukować odrobinę wagę o jedną uncję, co dawało teraz 340,2 g. Poprawiono także przetoczenie. Debiut tego modelu uświetniono wydaniem specjalnych wersji kolorystycznych, w tym całkowicie srebrnych butów w aluminiowym pudełkach.

ASICS GEL-KAYANO 8

ASICS GEL KAYANO 8Ósmy GEL-Kayano miał swoją limitowaną edycję w kolorze złotym dostępną w wybranych sklepach. Występował także w wersjach męskiej i damskiej o różnej szerokości, dzięki czemu buty leżały na stopie lepiej niż kiedykolwiek dotąd.

ASICS GEL-KAYANO 9

ASICS GEL KAYANO 9Przed nadejściem dwucyfrowych edycji GEL-Kayano, dziewiątkę jeszcze zaprojektowano dość ostrożnie. Model ten, zachowując wszystkie funkcjonalne rozwiązania, utrzymał swoją pozycję hitu rynkowego. Lekkim zmianom uległa amortyzacja w okolicach pięty.

ASICS GEL-KAYANO 10

ASICS GEL KAYANO 10Przy dziesiątej edycji tempo przemian uległo przyspieszeniu. Nowy model był odpowiednio przełomowy. Wprowadzono w nim technologię Biomorphic Fit, a tym samym przeprojektowano cholewę tak, aby punkty zgięcia znajdowały się w najbardziej eksploatowanych miejscach, dostosowując się tym samym do elastyczności i naturalnego cyklu użytkowania podeszwy. W roku 2004, gdy uwaga całego świata skupiona była na Atenach, GEL-Kayano 10 był wyborem niejednego wybitnego sportowca.

ASICS GEL-KAYANO 11

ASICS GEL KAYANO 11Jedenasty GEL-KAYANO zyskał wzbogaconą technologię Trustic, nazwaną Space Trustic. Był to plastikowy mostek umieszczony w łuku stopy, za którym znajduje się dodatkowa przestrzeń, pozwalająca na uzyskanie większej siły, stabilności i elastyczności.

ASICS GEL-KAYANO 12

Biegacze korzystający z wydanego w roku 2006 GEL-Kayano mogli odczuć zalety. Tym razem wspomniany w poprzednim modelu Space Trusstic zyskał nieco inną budowę w modelu damskim i męskim. Dzięki czemu był lepiej dopasowany do różnej budowy oraz ruchów kobiet i mężczyzn. Najbardziej odczuwalna była jednak zmiana wynikająca ze zmniejszenia wagi butów za sprawą podeszwy środkowej Solyte. Solyte charakteryzowała się sprężystością i wytrzymałością, ale także wyraźnie zmniejszała ciężar buta. Materiał Spacemaster, z którego wyprodukowano cholewkę, pochłaniał pot imiał właściwości szybkoschnące.

ASICS GEL-KAYANO 13

Trzynasta edycja była ostatnią projektowaną przez Toshikazu Kayano. Wprowadzono w nim unikalną płytkę z TPU, która efektywnie wchłaniała energię z uderzeń i rozpraszała je. Linia Kayano zachowała dzięki temu swoją czołową pozycję.

ASICS GEL-KAYANO 14

ASICS GEL KAYANO 14Czternasta edycja otrzymała nagrodę „Buta roku” RW. Ciągły rozwój przyczynił się do wprowadzenia największej do tej pory poduszki na pięcie, przy czym precyzyjnie i efektywnie zachowano płytkę wprowadzoną w trzynastym modelu.

ASICS GEL-KAYANO 15

ASICS GEL KAYANO 15Kolejny model przyniósł kolejną nagrodę „Buta Roku” RW. Ponownie skupiono się na lepszym dopasowaniu butów w osobnych kategoriach damskiej i męskiej. Znaczące różnice w budowie ciała i sposobie poruszania się pań i panów– nie wspominając nawet o rozmiarach – wymusiły opracowanie bardzo konkretnej pary projektów. Zmieniło się nieco rozłożenie technologii GEL. Wprowadzono nowy, asymetryczny system wiązania buta, redukujący nacisk sznurówek.

ASICS GEL-KAYANO 16

ASICS GEL KAYANO 16Na potrzeby szesnastego wydania wprowadzono nowy element zwany Guidance-Line, który zaczyna się w przodostopiu i usprawnia ruch stopy od uderzenia piętą po uniesienie buta, zwiększając wydajność i zmniejszając zmęczenie.

ASICS GEL-KAYANO 17

ASICS GEL KAYANO 17Po raz pierwszy w kolekcji Kayano dostępny był model w pełni czarny.  Nowością był użyty w podeszwie materiał AHAR (ASICS High Abrasion Rubber). Był niezwykle wytrzymały, ale odrobinę lżejszy od materiałów używanych wcześniej do produkcji podeszwy zewnętrznej.

ASICS GEL-KAYANO 18

ASICS GEL KAYANO 18Pełnoletni GEL-Kayano został uznany za najlepszą innowację 2012 roku. To szczególnie znaczące osiągnięcie biorąc pod uwagę, że była to już osiemnasta edycja tego modelu. Zastosowany Dynamic DuoMax umieszczony w przeprojektowanej podeszwie środkowej był aktualizacją technologii wprowadzonej ponad dekadę wcześniej, odznaczając się obniżonym ciężarem i zwiększonym komfortem dla biegaczy o nadmiernej pronacji. Dodatkowo nowe, zewnętrzne usztywnienie pięty stabilizowało stopę i zapewniało komfort przez długie kilometry.

ASICS GEL-KAYANO 19

ASICS GEL KAYANO 19

Nowe wydanie przyniosło zmiany w cholewce. Dzięki unowocześnionemu Biomorphic Fit, nowym syntetycznym nakładkom i siatkom, a także większemu minimalizmowi konstrukcyjnemu, udało się zachować wszystkie atuty technologiczne buta, ale jednocześnie poprawić komfort. Uzyskano lepsze wsparcie i wygodę dzięki zastosowaniu Heel Clutching System i dwuwarstwowej inteligentnej pianki PHF.

ASICS GEL-KAYANO 20

Premiera dwudziestego GEL-Kayano była prawdziwym świętem. Model ten odziedziczył po swoim poprzedniku Guidance Trusstic System, Dynamic DuoMax i Heel Clutching system, ale eksploatacja butów stała się płynniejsza za sprawą kilku nowych dodatków. Technologia FluidFit pozwoliła na stworzenie cholewki z rozciągającej się w każdym kierunku siatki idealnie dopasowującej się do stopy, a FluidRide zwiększyło sprężystość i amortyzację podeszwy środkowej, jednocześnie zmniejszając ciężar buta i zachowując jego wytrzymałość.

ASICS GEL-KAYANO 21

ASICS GEL KAYANO 21Rok 2014 przyniósł zmiany związane z wagą buta, wg marki but był najlżejszy z dotychczasowych. Wzmocnieniu uległa także cholewka na wysokości dużego palca. Oryginalny GEL-Kayano z 1993 nie przypominał zanadto swojego odpowiednika z roku 2014, ale etos przyświecający każdemu dodatkowi, modyfikacji, ewolucji i odjęciu zakorzeniony jest w tych samych, niezmiennych zasadach bezkompromisowej dbałości o szczytową wydajność.

ASICS GEL-KAYANO 22

ASICS GEL KAYANO 22

Dwudziesta druga w porównaniu z poprzednią przyniosła spore zmiany. Przede wszystkim zyskała bezszwową cholewkę, a dodatkowe tejpy w jej przedniej części pozwoliły na jeszcze lepsze dopasowanie do stopy, chroniąc przed niekontrolowanymi ruchami. Poprawiono także system GUIDANCE LINE w podeszwie, co miało pozwolić na poprawę przetoczenia stopy po najbardziej optymalnej dla niej osi przetoczenia. Udoskonalona kontrukcję zapiętka, a także wprowadzono nowa wersję technologii FluidRide 2.0. zapewniającą wciąż wysoki poziom amortyzacji, ale poprawiając przy tym dynamikę biegu.

ASICS GEL-KAYANO 23

asics gel-kayano 23Asics Gel-Kayano 23 to kolejna odsłona legendy. Dzięki zastosowaniu nowego materiału podeszwy środkowej FlyteFoam, nowy Kayano jest lżejszy od swojego poprzednika ( r. 42 – 300 g) i zapewnia maksymalną stabilizację i komfort.