Biegać samotnie czy w grupie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą dopiero rozpocząć przygodę z bieganiem.

Zarówno bieganie w pojedynkę jak i trening w zorganizowanej grupie ma swoje plusy i minusy. Dziś jednak chcemy się skupić na towarzyskiej stronie biegania i przedstawić 5 powodów, dla których warto biegać w grupie.

1. Nie będziesz się nudzić

Choć dla niektórych biegaczy spędzenie w biegu 60 minut to niepowtarzalna okazja na oderwanie się od obowiązków, ułożenie myśli w głowie oraz najprzyjemniejsza część dnia, wiele osób nie wyobraża sobie godziny spędzonej na biegu w pojedynkę. Osobiście należę do takich osób, które po 30 minutach zastanawiają się, czym zająć swoje myśli, aby tylko nie myśleć o tym, ile zostało do końca treningu. Bieganie w grupie sprawia, że wciąż pojawiają się nowe tematy, biegacze dzielą się swoimi doświadczeniami, a czas mija w mgnieniu oka. Dodatkowo, idąc na trening z grupą biegowych pasjonatów masz gwarancję, że poznasz ludzi niezwykle pozytywnie nastawionych do życia, otwartych i wesołych – w końcu endorfiny robią swoje ;)
302a9511

2. Dobiegniesz do celu

Bez względu na to, czy Twoim celem jest przebiegnięcie 5-ciu kilometrów, płynny bieg przez godzinę, czy też wymagające wysiłku interwały – ćwicząć razem z grupą masz ponad 90% szans na zakończenie treningu sukcesem. Wzajemna motywacja jest niekończącą się siłą napędową do działania. Inni uczestnicy biegu zawsze chętnie wesprą Cię dobrym słowem, poklepią po ramieniu i utwierdzą w przekonaniu, że dasz radę. W końcu każdy w grupie ma ten sam cel, a wspólne zwycięstwo smakuje najlepiej. Dodatkową motywację może stanowić również to, że w pojedynkę nie wykorzystujemy całych swoich możliwości, bo dużo chętniej robimy przystanki na trasie, zwalniamy tempo lub ucinamy ostatnią prostą do domu. W grupie takie wybryki zdarzają się rzadko, ponieważ grupa patrzy i zwyczajnie jest nam głupio :)

302a9572

3. Dowiesz się ciekawych rzeczy

Każdy członek grupy to osoba z innym bagażem doświadczenia biegowego. Bardziej zaawansowani członkowie grupy mogą wprowadzić Cię w świat biegów ulicznych, przekazać unikalne rady dotyczące strategii w biegach na różnych dystansach, opowiedzieć o swoim pierwszym półmaratonie i ostrzec przed błędami, które sami kiedyś popełnili. Przy okazji możesz zapytać innych biegaczy o ich ulubione buty biegowe, opinie na temat suplementów, a także najlepsze ubrania do biegania w zimie. Dzięki temu zyskasz wiedzę niezbędną do podejmowania nowych wyzwań i będziesz mieć większe pojęcie na temat wszystkich spraw skupionych wokół biegania.

302a9344

4. Poznasz tajniki biegania

Zwłaszcza jeśli wybierzesz się na trening z profesjonalnym trenerem (np. „Biegaj pod okiem trenera” w Sklepie Biegacza). Odpowiednie ustawienie stopy, praca nad postawą, czy ruchy rąk, to elementy, których nie jesteś w stanie wypracować samodzielnie bez obiektywnego spojrzenia osoby z większym doświadczeniem. Prawidłowa technika biegu to gwarancja uniknięcia kontuzji, która mogłaby być powodem zaprzestania treningów. Szkoda czasu na błędy i przerwy w trenowaniu! W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.
302a9767

5. Poznasz ciekawych ludzi

Bieganie to sport, który łączy lekarzy, prawników, majsterkowiczów, księgowych, a także miłośników gór, czy zapalonych graczy w bilard. Spotkania z osobami, które mają różne zainteresowania i pasje może być niezwykle inspirujące i poszerzać nasze horyzonty. Przyjaźnie zawarte na treningach mogą się przekładać również na inne dziedziny życia, a dzielenie pasji z innymi ludźmi zawsze jest źródłem niezapomnianych przeżyć.

13240585_258687877816434_3187070093443763226_n

Podsumowując

Bieganie w grupie może urozmaicić nasze treningi, stanowić motywację i źródło nowych wyzwań. Ludzie poznani na treningach zawsze będą służyć pomocą, podzielą się swoim doświadczeniem i sprawią, że bieganie już nigdy nie będzie nudne.