Dobór odpowiedniego żelu energetycznego to sprawa bardzo indywidualna i jedynym sposobem, aby ustrzelić idealną odżywkę jest metoda prób i błędów.

Można oczywiście polegać na rekomendacjach, jednak znakomita większość osób może potwierdzić, że zarówno preferencje smakowe, jak i reakcje układu pokarmowego na wybierane przez innych żele mogą być zupełnie odmienne.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE ŻELU?

Konsystencja

Bieganie nie sprzyja spożywaniu żelu, który będzie gęsty i zbyt lepki. Po pierwsze, taki żel ciężko będzie podczas biegu wycisnąć z opakowania, po drugie, zalepienie ust może spowodować dyskomfort i zakłócić rytm oddechowy podczas biegu. Należy zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas żel był wystarczająco płynny i łatwy do połknięcia.

Smak

Głównym składnikiem każdego żelu są węglowodany (pod różnymi postaciami), stąd smak żelu zawsze będzie dyktowany ich obecnością. Każda z firm może zaproponować całą gamę różnych smaków od coli przez oranżadę, aż po pomarańczę, banana, cytrynę i pomidora. Dla koneserów znajdzie się nawet smak piwny(!). Pamiętajmy, że ten sam smak produkowany przez firmę A może być zupełnie odmienny od tego samego smaku proponowanego przez firmę B, stąd duża ilość degustacji podczas treningów jest jak najbardziej wskazana.

Dodatki

Pierwszorzędnym zadaniem żelu energetycznego jest oczywiście dostarczenie łatwo dostępnej energii w postaci węglowodanów lub średniołańcuchowych tłuszczów MCT. Wszystkie pozostałe składniki, takie jak witaminy, minerały lub dodatek białka mogą zejść na dalszy plan, ponieważ można zadbać o ich podaż okołotreningowo. Dodatkiem, którego obecność warto rozważyć przy wyborze żelu jest kofeina. Jej działanie pobudzające jest potwierdzone badaniami i bezdyskusyjne może poprawić nasze zdolności wysiłkowe w czasie trwania biegu.

Opakowanie

Wybór kształtu i rodzaju opakowania jest bardzo indywidualny – należy bowiem wypracować swoją własną strategię wyciągania, rozpakowania i spożycia żelu podczas biegu. Preferencje biegaczy odnośnie opakowania mogą być różne w zależności od tego, czy żel spożywany jest podczas treningu czy też podczas zawodów. Najważniejszym kryterium przemawiającym za wyborem żelu w kontekście opakowania jest poręczność i możliwość jak najszybszego spożycia. Nie bez znaczenia jest też przechowywanie odżywki w czasie biegu. Jej opakowanie powinno być dostosowane gabarytami do miejsca, w którym (w kieszeni, saszetce, dłoni, czy przyczepione do paska) będzie transportowane podczas zawodów.

PRZEGLĄD ŻELI DOSTĘPNYCH W SKLEPIE BIEGACZA

Żele energetyczne do biegania

SQUEZZY ENERGY SUPER GEL 125 ml dostępny w wersji cytrynowej. Żel znajduje się w niewielkiej buteleczce z dozownikiem, która jest przeznaczona do wielokrotnego użytku. Głównymi składnikami energetycznymi żelu są maltodekstryna oraz glukoza. Maltodekstryna jest średniołańcuchowym węglowodanem o dłuższym czasie uwalniania, natomiast glukoza składająca się z pojedynczych, lekkich cząsteczek jest uwalniana natychmiastowo. Żel wzbogacony jest również o dodatek kofeiny w ilości 150 mg / 125 ml opakowanie. Wartość energetyczna jednego opakowania to 362 kcal, a ogólna zawartość węglowodanów wynosi 90 g (w cukry 19,1g).

Żele energetyczne do biegania

SQUEZZY ENERGY SUPER GEL dostępny jest również w 25 g saszetce w dwóch smakach: cola i cytryna. Każda z saszetek dostarcza 65 kcal, z czego 16 g pochodzi z węglowodanów (w tym cukry 3,8 g).

Żele energetyczne do biegania

SQUEEZY ENERGY GEL to produkt dostępny w wersjach smakowych: pomidor, banan oraz malina. W przeciwieństwie do SQUEZZY ENERGY SUPER GEL ma nieco niższą całkowitą zawartość węglowodanów 16 g na opakowanie, z czego cukry stanowią tylko 0,9 g. Głównymi składnikami energetycznymi w tym żelu są: maltodekstryna oraz fruktoza, która ma inny szlak metabolizmu niż glukoza, stąd fruktoza może być absorbowana niezależnie od wysycenia komórek transportowych glukozą. Żel nie posiada innych dodatków funkcjonalnych takich, jak kofeina czy też witaminy.

Żele energetyczne do biegania

VITARGO® – żel energetyzujący dostępny w smakach: cola, pomarańcza oraz cytryna. Żel umieszczony jest w niewielkiej tubce o pojemności 45 g. Głównym składnikiem energetycznym żelu jest izomaltuloza, trehaloza oraz specjalna formuła węglowodanowa Vitargo® o najszybszej wchłanialności ze wszystkich dostępnych form węglowodanów. Izomaltuloza oraz trehaloza należą do grupy disacharydów charakteryzujących się wolniejszym uwalnianiem energii od pojedynczych cząsteczek glukozy lub fruktozy. Vitargo® to węglowodany składające się z rozgałęzionych łańcuchów, dzięki czemu są łatwiej dostępne dla enzymów trawiennych, ale również obniża ich osmolalność, co wpływa na szybszą absorpcję węglowodanów w mięśniach. Dodatkowo żele Vitargo® posiadają również dodatek kofeiny w ilości 50 mg / 45 g opakowanie. Jedna porcja dostarcza 102 kcal, z czego 24 g stanowią węglowodany (w tym 20,5 g cukrów).

Oferta odżywek energetycznych w Sklepie Biegacza

Żele energetyczne do biegania

AGISKO GEL NATURAL SPORT FOOD – żel o smaku cytrynowym, który jako składnik energetyczny, poza węglowodanami, zawiera średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe MCT. Kwasy tłuszczowe MCT stanowią łatwo dostępne źródło energii dla mięśni, ponieważ ich metabolizm różni się znacząco od dłuższych kwasów tłuszczowych znanych z takich produktów, jak np. orzechy, oleje, czy też tłuste mięso. Składnikami węglowodanowymi w tym żelu są maltoza, polisacharydy, maltorioza oraz d-ryboza. Każdy z tych sacharydów różni się wielkością oraz czasem wchłaniania, dzięki czemu żel łączy w sobie zasoby energii łatwo dostępnej oraz tej o dłuższym czasie uwalniania. Żel nie zawiera kofeiny, ani sztucznych dodatków. Porcja (37 ml) dostarczy nam 129 kcal, z których 22,8 g pochodzi z węglowodanów, a 4,15 g z tłuszczu.

Żele energetyczne do biegania

POWERGYM ISOPOWER GEL dostępny w dwóch smakach: cytrynowym i pomarańczowym. W porcji (40g) żelu znajdziemy 24 g węglowodanów, 50 mg kofeiny, liczne dodatki w postaci witamin: C, B3, E, B5, B6, B1, B2, B9, B12 oraz wyciągu z sosny Massona. Głównym źródłem węglowodanów w żelu jest maltodekstryna, czyli cząsteczka o wyższej masie i dłuższym, ale równomiernym czasie uwalniania do przewodu pokarmowego. Porcja żelu dostarcza 96 kcal, z czego 24 g stanowią węglowodany (w tym 7,72 g cukrów).