Choć do pełni lata jeszcze daleko, to już dziś warto zastanowić się nad doborem odpowiednich okularów sportowych.

Załóżmy, że pisząc ten tekst podśpiewuję sobie: „Tyle słońca w całym mieście. Nie widziałeś tego jeszcze. Popatrz, o popatrz!”. Spokojnie, oczywiście nie robię tego ze względu na szacunek dla otoczenia. Równie hipotetycznie możemy założyć, że Anna Jantar śpiewając swój największy przebój w Opolu w 1974 r. nie spodziewała się, że choć z okularami nie miał on domyślnie wiele wspólnego, to będzie idealnym wprowadzeniem do postu o ochronie oczu podczas uprawiania sportu. Żeby bez przeszkód oglądać otaczający nas świat, musimy umiejętnie dbać o oczy, także podczas biegania.

Chroń wzrok przed słońcem

Obfitość promieniowania słonecznego nie zawsze idzie w parze z lepszą widocznością, a czasami może ją ograniczać. Naczelną funkcją okularów przeciwsłonecznych jest oczywiście ochrona przed natężonym promieniowaniem. Kiedy do oka dociera zbyt dużo światła, może ono powodować nieprzyjemny efekt olśnienia, w konsekwencji obniżenie percepcji i spowolnione reakcje, a w niektórych przypadkach także bóle oraz łzawienie. To tylko jedna strona medalu. Promienie słoneczne zawierają także ultrafiolet (UV) szkodliwy nie tylko dla naszego wzroku, ale również i skóry. Promieniowanie UV może powodować różnorakie uszkodzenia narządu wzroku, np.: zaćmę korową, świetlne zapalenie rogówki lub czerniaka.

okulary do bieganiaNie tylko latem

Okulary słoneczne zazwyczaj kojarzą nam się z upałami, wakacjami i olejkiem do opalania. Warto jednak pamiętać, że na negatywne konsekwencje promieniowania narażeni jesteśmy nie tylko podczas plażowania, ale także na co dzień. Niebezpieczeństwo rośnie szczególnie w przestrzeni miejskiej i podczas prowadzenia samochodu, gdzie promieniom słońca towarzyszą zdradliwe refleksy odbijane od różnych powierzchni. Podobne zjawisko możemy zaobserwować zimą, kiedy to powłoka śnieżna może odbijać promienie powodujące dyskomfort oczu. Analogiczną rolę do pokrywy śnieżnej pełni tafla wody.

Tarcza dla oka

Wykorzystanie okularów przeciwsłonecznych w sporcie ma jeszcze dodatkowe znaczenie. Chronią one także przed niebezpieczeństwami czyhającymi w powietrzu: różnego rodzaju owadami, pyłkami, drobinami. Funkcja ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku amatorów dużych prędkości: kolarzy, biegaczy, narciarzy, rolkarzy, miłośników jazdy na motocyklu czy na koniu. Zakładając okulary minimalizujemy ryzyko przerwania treningu ze względu na wizytę nieproszonego gościa w Twoim oczodole. Tym bardziej na tego rodzaju kompromisy nie możesz sobie pozwolić w czasie zawodów.

Również na niepogodę

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że okulary mogą również dobrze sprawdzać się w czasie nieprzychylnej aury. Ochrona przed wiatrem wiejącym w twarz, zacinającym deszczem czy lepkim śniegiem stanowi kolejny powód, dla którego warto trenować w okularach. W niskich temperaturach okulary pomogą także chronić przed mrozem wrażliwy narząd, jakim jest oko.

Nie szata zdobi człowieka, ale ….

Istnieje także inny aspekt noszenia okularów przeciwsłonecznych. Dla większości drugorzędny względem bezpieczeństwa, ale – co pokazują ostatnie lata – coraz bardziej istotny dla sporej części z nas. Chodzi o wygląd. Widać to szczególnie wśród okularów codziennych (lifestyl’owych), które coraz częściej, niezależnie od pory roku, stają się stałym elementem kreowania stylu. Również okulary sportowe są dobierane przez użytkowników ze względu na dopasowanie do reszty ekwipunku i urody. A jest w czym wybierać.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

Gama sportowych okularów słonecznych jest równie szeroka jak możliwości ich zastosowania. Kupując możesz wybierać spośród różnych wzorów, kolorów i marek. Różne są też materiały, z których zostały wykonane oprawki i soczewki. Poza aspektami estetycznymi warto zwrócić uwagę na funkcjonalność okularów. Oto lista kluczowych kryteriów, którymi warto kierować się przy zakupie okularów do biegania:

  1. Ważnym kryterium doboru okularów przeciwsłonecznych są filtry, które zostały zastosowane w okularach. Nie każde szkło chroni oko w ten sam sposób, a niektóre paradoksalnie mogą nawet szkodzić. Najbardziej skuteczne są te modele, których soczewki chronią oko przed promieniowaniem UVA i UVB.
  2. Niektóre modele oferują wymienne szkła, dzięki temu będziecie mogli wykorzystać swoją ulubioną oprawkę do szkieł o różnym stopniu przyciemnienia.
  3. Odcień szkieł to druga z bardzo istotnych zmiennych, na które należy zwrócić uwagę. Odcień szkieł powinien być dobierany ze względu na stopień nasłonecznienia.
  4. Soczewki wybranych modeli są fotochromowe, czyli takie, których stopień zaciemnienia dostosowuje się do ilości nasłonecznienia. Będą one świetną alternatywą podczas zmiennej pogody i intensywnych treningów, podczas których nie możemy sobie pozwolić na wymianę szkieł.
  5. Istotny, szczególnie w okularach sportowych, jest również kształt szkieł, a dokładnie powierzchnia oka, którą chronią. Przy dynamicznym ruchu i nagłych zmianach kierunków przemieszczania się oko narażone jest na promienie padające pod różnym kątem. W tej sytuacji im większa powierzchnia oka jest chroniona przez soczewkę, tym lepiej.
  6. Dla ludzi aktywnych, ważna jest także elastyczność oprawki. Jej giętkość może ocalić okulary w wielu sytuacjach, kiedy nieopatrznie zapomnimy o nich wrzucając je do plecaka, torby treningowej czy kieszeni. Sztywniejsze oprawki mogą nie wybaczyć błędu niekontrolowanego nacisku i pęknąć pod naporem siły.
  7. Niemniej ważną funkcjonalnością okularów sportowych jest odparowywanie. Różni producenci stosują różne rozwiązania mające na celu szybsze odparowywanie wilgoci ze szkieł. Pozwala to na zachowanie lepszej widoczności na dłużej, niweluje konieczność przecierania soczewek, a tym samym przedłuża ich żywotność. Z pewnością warto zwrócić wagę na to, jak dany model radzi sobie z problemem parującej twarzy.
  8. Dla wygody trenowania warto także zwrócić uwagę na materiały, z jakich są wykonane zauszniki i noski.
  9. Kupując nie zapominajmy także o twardym futerale, który będzie bezpiecznym schronem dla naszych okularów.

Podsumowanie

Sportowe okulary przeciwsłoneczne to przede wszystkim ochrona zdrowia i inwestycja w sprawny wzrok. To także bardziej komfortowe treningi, a tym samym rosnąca przyjemność biegania i otwarta furtka do większej liczby pokonanych kilometrów. Sprawdź ofertę okularów biegowych w Sklepie Biegacza i wybierz model, który najbardziej Ci odpowiada.

Wybierz okulary do biegania