Saucony Triumph ISO od dawna mnie intrygowały – bardzo mało ludzi zna tę markę, a jeszcze mniej jest wstanie powiedzieć coś o jej produktach. A znalezienie osoby która mogłaby w jasny i przejrzysty sposób opowiedzieć o systemach, które znajdują się w tych butach graniczyło z cudem. Stąd moja wielka radość kiedy mogłem na własnej skórze sprawdzić, jakie te buty są naprawdę.

Piersze wrażenie – bardzo pozytywne. But wydawał się bardzo lekki, jak na dawkę amortyzacji, jaką oferował, i faktycznie waga pokazała 280 g dla mojego rozmiaru ( 42,5). Większość modeli z tak dużą amortyzacją waży sporo więcej. Wygląd – to kwestia subiektywna, dla mnie jest OK.

iso3Pierwsze przymierzenie – to była prawdziwa przyjemność, już dawno nie miałem tak wygodnego buta na nogach. Stopa jest otulona idealnie, ani za lekko ani za mocno, a wszystko to dzięki systemowi IsoFit, który działa jak tzw. „skarpeta” , i dzięki temu podczas biegania każdy krok jest pewny, a stopa stabilna, co z pewnością pozwoli na zmniejszenie ryzyka odniesienia kontuzji. But okazał się nie tylko nadzwyczaj wygodny, ale także bardzo miękki. Mimo mojej niskiej wagi, miękkość było czuć bardzo wyraźnie, miałem nawet obawy, czy nie będzie mi to przeszkadzało podczas biegu.

Cholewka sprawiała wrażenie dość grubej i słabo oddychającej, co podczas biegania okazało się tylko złudnym wrażeniem.

Podeszwa środkowa to głównie system Power Grid +, oraz dwie gęstości pianek – bardziej tłumiąca na pięcie – która lepiej zabezpiecza nas przed kontuzjami, i bardziej dynamiczna w przedniej części buta – umożliwiająca szybsze bieganie. Natomiast Power Grid jest to system o strukturze przypominającej gofra – bardzo charakterystycznie ponacinana podeszwa wewnętrzna jest dobrze widoczna na załączonym zdjęciu, „+” natomiast mówi nam o grubszej o 3 mm warstwie pianki, w porównaniu do poprzedniego modelu.

iso2

Podeszwa zewnętrzna podobnie jak środkowa, jest zrobiona z dwóch materiałów.
Na pięcie znajduje się bardziej odporna na ścieranie guma oznaczona jako XT 900 – zdecydowanie przedłużająca żywotność buta, natomiast z przodu bardziej miękka, wypełniona pęcherzykami powietrza guma IBR+ zapewniająca dodatkową dawkę amortyzacji.

Trening w Saucony Triumph ISO

I przyszedł czas na pierwsze bieganie w nowych butach. Teoretycznie Saucony Triumph to but z solidną dawką amortyzacji, przeznaczony do wybiegań i bardziej spokojnych treningów, i na takie spokojne treningi go zabierałem. Już po kilku kilometrach wyczuwalne było to, co dla tego modelu jest najbardziej charakterystyisoczne – jego niska waga. Podczas biegu nie mamy wrażenia, że coś nam na nogach ciąży i przeszkadza, a każdy krok wymaga od nas wiele sił. Wręcz przeciwnie, dominuje przyjemne odczucie lekkości. Niska waga pomaga w bardziej dynamicznym bieganiu, krok jest lżejszy, a sam bieg szybszy. Czasami trzeba uważać, by spokojne wybieganie nie zmieniło się w całkiem inny trening. Szybszemu bieganiu sprzyja także, dość niski spadek między piętą a palcami, który wynosi 8 mm. W większości butów z tej kategorii ta wartość wynosi 10 lub 12 mm. W Triumph ISO spadek pięta/palce jest niższy, co sprawia, że buta odczuwamy całkowicie inaczej niż konkurencyjne modele. Nawet ta miękkość którą wyczuwałem podczas mierzenia nie przeszkadzała, nawet wręcz przeciwnie sprawiała, że stopy czują się dobrze i komfortowo. Cholewka która robi wrażenie grubej i porządnie zrobionej, za to słabo oddychającej, w jesiennych warunkach działała dobrze. Nie było ani za ciepło ani za zimno. Zobaczymy jaka będzie oddychalność, kiedy przyjdą wyższe temperatury, ale na pewno jest solidnie zrobiona i osoby, które mają tendencję do zadzierania palców do góry nie powinny jej zniszczyć.

iso4

Buty tej mało znanej jeszcze w naszym kraju marki okazały się zaskakująco dobre. Lekka waga w zestawieniu z super amortyzacją sprawiają, że mamy ochotę wychodzić nawet na te najdłuższe wybiegania w jesienne i ponure dni. Ciężko jest porównać je do jakichkolwiek innych, bo nie ma podobnego buta w żadnej z pozostałych marek. Saucony Triumph ISO docenią zarówno szybcy biegacze, którzy szukają czegoś lekkiego, nie ciążącego na nodze i z niższym dropem, jak i Ci co ważą trochę więcej i szukają w butach super wygody i dużej amortyzacji. Ja jestem z nich bardzo zadowolony – polecam :)

Bartek Wicher

Kierownik Sklepu Biegacza na warszawskim Powiślu

20262-4a

20262-4b20262-4cSprawdź ofertę Saucony Triumph ISO w Sklepie Biegacza. Więcej o tym modelu możesz przeczytać na stornie producenta.